Dlaczego pralka nie wiruje podczas prania?
Urządzenia AGD zwykle psują się w najmniej oczekiwanym i najbardziej nieodpowiednim momencie. Pralka sprawia, że zaoszczędzamy mnóstwo czasu i wysiłku, co jest szczególnie istotne w przypadku dużej rodziny. Niestety zdarza się, że po zakończeniu zaprogramowanego cyklu wyjmujemy z pralki mokre rzeczy – po prostu nie zostały odwirowane. Dlaczego pralka nie wiruje, co zrobić w takiej sytuacji? Pralka nie wiruje — jaka jest przyczyna problemu? – dowiesz się z dalszej części artykułu!
Spis Treści
Zatkany filtr pompy odpływowej w pralce — pralka nie wiruje
Pralki są wyposażone w blokadę wirowania, która zostaje aktywowana, gdy w bębnie gromadzi się za duża ilość wody. Odpowiada za to zapchany filtr, odpływ lub pompa. Na razie skupmy się na filtrze. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie blokuje go skarpetka lub inny niewielki skrawek materiału, który przedostał się w nieodpowiednie miejsce, gdy wrzucaliśmy pranie do bębna. Na filtrze osadzają się również rozmaite zanieczyszczenia związane z praniem. Zaleca się systematyczne czyszczenie filtra. Po odchyleniu klapy filtra wykręcamy go. Można go oczyścić i włożyć z powrotem lub włożyć nowy. Oczywiście dla bezpieczeństwa i w celu uniknięcia bałaganu wymieniamy go po zakręceniu zaworu wody i odłączeniu pralki od gniazdka elektrycznego. Po wymianie zawór odkręcamy, a pralkę możemy z powrotem podłączyć i ustawiając na najkrótszy cykl prania sprawdzić, czy pralka wiruje — jeżeli pralka nie chce wirować — szukamy przyczyny dalej. Zanieczyszczenia wkradają się w różne zakamarki pralki i nie zawsze oczyszczenie lub wymiana filtra zapewnia pożądane efekty. Czasem konieczne może okazać się wyczyszczenie lub wymiana innych części układu hydrostatycznego. Sprawdź artykuł: Czyszczenie filtra w pralce.
Zbyt duże pranie w pralce — czyli automatyczne wyważenie prania
Obecnie pralki mają funkcję automatycznego wyważania pralki zarówno przed przejściem we właściwy cykl prania, jaki i dla bezpieczeństwa przed wirowaniem — jest to najczęstsza przyczyna, dlaczego pralka nie wiruje. Często po całym cyklu prania, szczególnie jeśli pierzemy gabaryty w postaci kołder, poduszek, kurtek – są one mocno nasiąknięte wodą przez co pralka nie może ich prawidłowo zbalansować do uruchomienia wirowania. Z doświadczenia domowego z pralką LG mogę dopisać, że pralka potrafi 10 minut obracać bębnem przed wirowaniem i jeżeli jej się nie uda wyważyć prania — pokazuje błąd UE, czyli „błąd niezbalansowanego obciążenia – pralka nie wiruje„. Przyczynę dlaczego pralka nie wiruje można rozwiązać problem na dwa sposoby:
1) Zatrzymać pralkę — ręcznie przestawić pranie w pralce, spróbować wycisnąć ręcznie wodę i wstawić ponownie na wirowanie. Jeżeli się nie uda to:
2) Ręcznie wykręcić wodę z prania i suszyć na suszarce lub w suszarce bębnowej.
Uszkodzony pasek napędowy pralki – pralka nie wiruje
Kolejną przyczyną dlaczego pralka nie wiruje może być pasek napędowy, który stanowi jeden z podstawowych elementów, silnika pralki. Pasek nałożony na koło pasowe stanowi mechanizm napędzający pralki. Z czasem może się rozciągnąć, co powoduje jego spadanie, lub może ulec uszkodzeniu. Koszt zakupu nowego jest niewielki, za to komfort, jaki zyskamy po jego wymianie ogromny. Nowy pasek nakładamy najpierw na trzpień silnika i dopiero wtedy naciągamy go na koło pasowe, obracając kołem, aby znalazł się idealnie na swoim miejscu. Sprawdź również: czyszczenie pralki octem
Problem ze stykami lub przewodami obwodu elektrycznego pralki
Istotną rolę w odpowiedzeniu na pytanie, dlaczego pralka nie wiruje odgrywają również przewody i styki na kostce. Jeżeli styki są brudne i zaśniedziałe, nie są w stanie zasilić obwodu elektrycznego pralki. Można je przeczyścić szczoteczką do zębów lub drucianą szczotką, ale należy to zrobić ostrożnie, ponieważ nadmierne tarcie doprowadzi do ich uszkodzenia. Należy się również przyjrzeć, czy przewody nie mają widocznych przetarć lub innych uszkodzeń. Od właściwego przepływu prądu zależy nie tylko prawidłowe wirowanie, ale również działanie silnika czy też modułu sterującego.
Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź naszą ofertę: Naprawa pralek Kielce
Niepopranie działający lub zablokowany bęben pralki
Pod wpływem różnych czynników bęben pralki może w ogóle przestać się poruszać albo będzie obracał się zbyt wolno, czyli pralka nie odwirowuje prania. W wielu przypadkach blokują go drobne przedmioty takie jak wsuwka, które wpadły do wnętrza pralki. Dlatego wrzucając pranie do bębna, należy sprawdzić wszystkie kieszenie, aby upewnić się, że nie ma w nich żadnych przedmiotów mogących spowodować uszkodzenia pralki.
Pralka nie wiruje pod obciążeniem
Jeśli pralka nie wiruje pod obciążeniem, mogą być przyczyny:
- Przeciążenie pralki – jeśli do pralki włożysz zbyt dużą ilość ubrań, może to uniemożliwić wirujące bębnowi wykonywanie swojej pracy. Sprawdź maksymalną ilość prania, jaką można umieścić w Twojej pralce i upewnij się, że nie przekraczasz tej granicy.
- Zablokowany bęben – w przypadku, gdy bęben jest zablokowany, może to uniemożliwić mu obrót. Może to wynikać z zablokowania przedmiotem, np. monetą lub spinaczem. Sprawdź, czy bęben jest swobodny i nie ma w nim żadnych przeszkód.
- Uszkodzony pasek pralki – jeśli pasek napędowy pralki jest zbyt zużyty lub po prostu uszkodzony, może to uniemożliwić bębnowi obracanie się. Sprawdź pasek, czy jest napięty i niezniszczony.
- Uszkodzony silnik – uszkodzenie silnika może uniemożliwić bębnowi obracanie się. W takim przypadku konieczna jest wymiana uszkodzonego silnika.
- Uszkodzony układ sterowania – awaria układu sterowania pralki może powodować problemy z wirującym bębnem. W takim przypadku konieczne jest skontaktowanie się z serwisem technicznym, aby dokonać naprawy lub wymiany uszkodzonych podzespołów.
Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać problemu, najlepiej skontaktować się z serwisem technicznym, aby uzyskać pomoc w naprawie pralki.