Jak długo przechowywać żywność w zamrażarce?
Właściwe przechowywanie żywności z zamrażarce to temat z pozoru prostu. Ugotowaliśmy zbyt dużo obiadu – wkładamy go do pojemnika i mrozimy. Kupiliśmy większą ilość owoców sezonowych, których smakiem chcemy się cieszyć zimą – umieszczamy je w woreczkach i wrzucamy do zamrażarki. Prawda, że proste i wygodne? Jak się jednak okazuje wiele osób nie wie przez jaki okres można przechowywać żywność w zamrażarce i stanowczo zbyt długo trzyma w niej chociażby mrożone mięso. Postaramy się odpowiedzieć w tym artykule na pytanie: ile można trzymać mięso w zamrażarce?
Spis Treści
Mrożenie żywności – na co zwrócić uwagę
Oczywiście samo mrożenie żywności to metoda jak najbardziej właściwa i w znacznym stopniu ograniczająca marnowanie jedzenia, a co za tym idzie pozwalająca na oszczędności w budżecie domowym. Niewątpliwą korzyścią jest też fakt, że ten sposób przechowywania jedzenia pozwala na zatrzymanie wartości odżywczych. Mrożone potrawy tylko w niewielkim stopniu „tracą na atrakcyjności” zarówno jeśli chodzi o wygląd jak i smak. Dodatkowo, dzięki mrożeniu, zahamowany zostaje rozwój bakterii, zatem termin przydatności wydłuża się, ale oczywiście nie trwa bez końca! Niektóre produkty możemy przechowywać przez miesiąc, dwa, a inne nawet do roku czasu. Ważne aby pamiętać o podstawowych zasadach. Po pierwsze optymalna temperatura dla zamrażalnika to -18 stopni Celsjusza. Jeśli będzie wyższa może dojść do rozmrażania i powolnego psucia produktu. Po drugie przechowywane jedzenie powinno być szczelnie zamknięte, np. w pojemniku lub folii i opatrzone informacją z dokładną datą rozpoczęcia mrożenia. Warto także pamiętać żeby nie umieszczać świeżych produktów w sąsiedztwie już zamrożonych, ponieważ może to powodować miejscowe rozmrażanie.
Mrożenie żywności – jak długo?
Mrożone Owoce i warzywa
Jak długo można przechowywać mięso i ryby w zamrażarce
Z pewnością wiele osób zainteresuje temat właściwego mrożenia mięsa – czyli jak długo można przechowywać mięso w zamrażarce?, bowiem właśnie ono bardzo często zajmuje największą powierzchnię domowej zamrażarki. Na podstawie różnych danych źródłowych szacunkowy okres przechowywania mięsa w formie mrożonej wynosi odpowiednio dla:
- mięsa mielonego – do 2 miesięcy
- mięsa drobiowego – do 3 miesięcy
- mięsa wieprzowego – do 6 miesięcy
- mięsa cielęcego – do 8 miesięcy
- mięsa wołowego- do 8 miesięcy
- kiełbasy – do 6 miesięcy
Ryby natomiast mrozimy maksymalnie przez 4-6 miesięcy.
Mrożone pieczywo i ciasta
Pieczywo oraz większość ciast w stanie surowym jak np. ciasto francuskie powinniśmy trzymać w zamrażarce nie dłużej niż 3-4 miesiące.
Mrożone dania gotowe
W przypadku gotowych potraw, jak np. bigos, leczo czy gulasz zasada jest jedna. Spożywamy je maksymalnie do miesiąca od momentu zamrożenia.
Mrożonki sklepowe
Do domowych zamrażarek trafiają oczywiście także gotowe mrożonki sklepowe. Okres ich przydatności odpowiada dacie zaznaczonej przez producenta na opakowaniu i nie powinno się go wydłużać.
Ważne!
Należy bezwzględnie pamiętać o tym aby w żadnym wypadku nie zamrażać ponownie żywności wcześniej rozmrożonej. Są też produkty, których z zasady mrozić nie wolno jak np. jajka, konserwy, napoje gazowane, majonez, śmietana, sałatki i dressingi.
Sprawdź również artykuł: Jak wyczyścić lodówkę krok po kroku.