Jak prawidłowo podłączyć zmywarkę?
Masz już dość ręcznego mycia stery brudnych naczyń? Ułatw sobie pracę, decydując się na zmywarkę. To pomocnik każdej gospodyni domowej, który wyręczy w wykonywaniu żmudnych czynności domowych. By jednak sprzęt działał niezawodnie, konieczne jest jego prawidłowe podłączenie. Dowiesz się z tego artykułu jak prawidłowo podłączyć zmywarkę do wody.
Spis Treści
Nie musisz martwić się, że obecna instalacja wodno-kanalizacyjna nie jest przygotowana do podłączenia zmywarki. Tak naprawdę sprzęt możesz zamontować zawsze. Musisz tylko wiedzieć, od czego zacząć i w jakie akcesoria się zaopatrzyć.
Jak podłączyć zmywarkę do wody- co potrzebujesz?
Właściwie każda zmywarka (bez względu na wybrany model) posiada w standardowym wyposażeniu węże odprowadzające i doprowadzające wodę — najczęściej o długości 1,2-1,5 m. Czasami jednak może okazać się, że ich długość jest niewystarczająca z powodu zbyt dużej odległości od zlewozmywaka lub podejścia kanalizacyjnego, aby podłączyć zmywarkę. Wówczas należy zakupić węże odpowiednio dłuższe.
Wykonując montaż zmywarki musisz zaopatrzyć się w:
- trójdrogowy zawór czerpalny 1″,
- przedłużkę 1″,
- uszczelki,
- element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem.
Wszystkie te akcesoria zakupisz bez problemu, aby podłączyć zmywarkę do wody. Są one bowiem dostępne właściwie w każdym sklepie z artykułami instalacyjnymi lub hipermarketach budowlanych.
Podłączenie zmywarki do wody — czyli wąż dopływowy
Aby zmywarka spełniała swoją funkcję, musi zostać doprowadzone źródło wody. W tym celu należy więc dokonać podłączenia zmywarki do instalacji wodnej, czemu służy wąż dopływowy. Mamy dwie możliwości montażu zmywarki do dopływu wody.
Pierwsza możliwość to klasyczne podłączenie zmywarki do zimnej wody spod zlewozmywaku ( trójnik rozdzielający wodę zimną do baterii kuchennej i do zmywarki) lub osobno przygotowane podejście kanalizacyjne dla zmywarki.
Drugą, rzadko spotykaną metodą jest montaż zmywarki do ciepłej wody. Są dostępne na rynku zmywarki, które obsługują takie podłączenie. Zastanawiasz się pewnie dlaczego? Podłączenie zmywarki do ciepłej wody może być tańszym rozwiązaniem w użytkowaniu codziennym zmywarki. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że zmywarka musi nagrzać wodę od 50 do 70 C – pobierze określoną ilość prądu. W przypadku gdy dostarczymy ciepłą wodę (przeważnie ciepła woda w kranach ma temperaturę od 45-55C) koszt zużycia prądu może znacznie zostać obniżony. Koszt ciepłej wody czy to z instalacji miejskiej, czy też pieca gazowego zapewne jest znacznie niższy niż koszt pogrzania prądem do odpowiedniej temperatury pracy zmywarki.
Jak podłączyć zmywarkę do wody:
1. Zakręć główny zawór wodociągowy w mieszkaniu.
2. Zdemontuj baterię, a na przewodzie zimnej wody zamontuj trójdrożny zawór czerpalny.
3. Zamontuj także uszczelki.
4. Załóż ponownie baterię, a wąż dopływowy przykręć do zaworu czerpalnego.
Podłączenie do kanalizacji zmywarki — wąż odpływowy
Podłączając zmywarkę, należy pamiętać o tym, że brudna woda powinna odpływać bezpośrednio do kanalizacji. Stąd zachodzi konieczność prawidłowego podłączenia węża odpływowego. Najlepiej, jeśli brudna woda ze zmywarki zostanie odprowadzona do syfonu zlewozmywakowego.
1. Wymień górną kształtkę syfonu zlewozmywakowego na kształtkę z bocznym podłączeniem.
2. Nasadź na kształtkę wąż odpływowy wychodzący ze zmywarki (aby zapobiec jego zsunięciu, można ścisnąć go tzw. cybantem).
Sprawdź również artykuł: Pierwsze uruchomienie zmywarki
O tym musisz pamiętać podłączając zmywarkę
Wszystkie zmywarki dostępne na polskim rynku zasilane są prądem o napięciu 230 V. Do ich podłączenia będzie więc potrzebne standardowe gniazdo sieciowe. Warto jednak pamiętać, by posiadało ono uziemienie. Należy także mieć świadomość, że producenci nie zalecają montażu zmywarek do przedłużaczy oraz rozgałęziaczy.
Jeśli nie wiesz, jak zabrać się za samodzielne podłączanie zmywarki, zdaj się na specjalistów. Fachowcy dokonają wszelkich podłączeń prawidłowo, zaś cały proces przebiegnie sprawnie — bez zbędnej straty czasu. Naprawa zmywarki.