Pranie kołder w pralce – sprawdź jak zrobić to poprawnie!
O ile oczywistym jest, że powinno się regularnie wymieniać pościele, o tyle nie wszyscy we właściwy sposób dbają o higienę poduszek czy kołder. Pierzyny również muszą być dokładnie czyszczone, ponieważ rozwijają się w nich roztocza, bakterie, grzyby i inne groźne drobnoustroje. Wyjaśniamy, jak prać kołdry!
Spis Treści
Pranie kołder – dlaczego jest konieczne?
Z poduszkami, kołdrą i pościelą ma się kontakt każdego dnia. Przynajmniej przez kilka godzin dziennie bezpośrednio dotykają naszego ciała. Przy okazji wchłaniają pot, sebum oraz inne naturalne wydzieliny fizjologiczne. Przez to stają się wręcz idealnym siedliskiem do rozwoju roztoczy, bakterii, grzybów, wirusów i innych mikrobów.
Pranie kołder nie dla wszystkich jest jednak oczywistym obowiązkiem. W szczególności reprezentanci starszych pokoleń są przyzwyczajeni do tego, że dawniej tylko się je wietrzyło, wystawiając na słońce lub na mróz. Takie metody pochodzą jednak jeszcze z czasów, gdy w większości gospodarstw domowych po prostu nie było jeszcze pralek. Skoro pierze się ubrania czy bieliznę, tak samo trzeba dbać o pierzyny.
Kwestia ta jest ważna nie tylko ze względów higienicznych. Regularnie prane kołdry na dłużej zachowują swoje właściwości i estetyczny wygląd. Gromadząca się w wypełnieniu wilgoć może powodować jego zlepianie się oraz zbijanie w kłębki. Przez to staje się nierównomierne, co zaburza parametry cieplne okrycia. Do tego tkanina, z której jest uszyta kołdra z czasem nieestetycznie żółknie, a nawet twardnieje, przez co jest bardziej narażona na przetarcia i rozdarcie.
Pranie kołder jest bardzo ważnym nawykiem, czy wręcz obowiązkiem. Jeśli się o nim nie pamięta, można doprowadzić do różnych problemów zdrowotnych, pogorszenia warunków higienicznych, a także obniżenia komfortu snu. Aby jednak przypadkiem nie uszkodzić pierzyny, należy dbać o jej czystość w odpowiedni sposób.
Kiedy i jak prać kołdrę?
Wiele osób nie ma w ogóle pojęcia, jak prać kołdrę. Informacje na ten temat można znaleźć na metce lub stronie producenta. Sposób czyszczenia okrycia różni się w zależności od wielu czynników, m.in. typu materiału, rodzaju wypełnienia, stopnia zabrudzenia, a nawet od tego, kto z niego korzysta.
Pranie kołdry musi być regularnym zabiegiem, ale nie powinno być ściśle uzależnione od wybranej daty w kalendarzu. By wiedzieć, kiedy należy już wrzucić pierzynę do pralki, trzeba zwracać uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim przy zmianie pościeli dobrze jest spojrzeć na jej wygląd. Jeśli zaczyna lekko żółknąć lub widoczne są jakieś plamy, warto ją wyczyścić.
Przy tym oczywiście powinno się też mieć na względzie, kiedy kołdra była ostatnio prana. Jeśli nie została poplamiona, wystarczy zadbać o jej czystość przynajmniej raz na pół roku. Oczywiście trzeba pamiętać, że okres ten powinien być krótszy w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy osoba korzystająca z kołdry była niedawno chora, ma trądzik, choruje na AZD, jest alergikiem lub zmaga się z problemem nadmiernej potliwości. Duże znaczenie ma też wiek. Pierzyny dzieci czyści się częściej, a im starsza jest osoba, tym rzadziej można prać kołdrę.
Szczególną uwagę powinno się także zwracać na rodzaj wypełnienia. Kołdry syntetyczne można regularnie czyścić we własnym zakresie, zaś te zawierające naturalny puch czy pierze raczej powinny być oddawane do pralni chemicznych. W ten sposób zmniejsza się ryzyko, że się je uszkodzi. Kiedy z jakichś innych względów nie jest możliwe pranie kołdry w pralce, również trzeba zawieźć ją do specjalnego punktu.
Sprawdź również artykuł: Czy można prać kurtkę puchową w pralce
Pranie kołdry w pralce – krok po kroku
Trudno jednoznacznie opisać, jak powinno wyglądać idealne pranie kołdry w pralce. W każdym przypadku proces ten może się trochę różnić. Da się jednak wymienić kilka najważniejszych kroków:
- Najpierw należy zdjąć poszewkę i dokładnie obejrzeć kołdrę. Wszystkie ewentualne rozprucia czy inne uszkodzenia powinno się zaszyć oraz zabezpieczyć.
- Jeśli zamierza się prać kołdrę po raz pierwszy, dobrze jest upewnić się, czy zmieści się do bębna pralki. Kiedy okaże się być zbyt duża, bo np. posiada się model na łoże małżeńskie, trzeba oddać ją do pralni. Kołdry letnie i dziecięce można prać razem, jeśli w ten sposób nie przekroczy się limitu ładowności.
- Ilość detergentu trzeba dobrać odpowiednio do stopnia zabrudzenia. W przypadku, gdy kołdrę chce się tylko odświeżyć, w zupełności wystarczy połowa normalnie stosowanej dawki. Kiedy zaś pierzyna np. została oblana mocno barwiącym sokiem, jest poplamiona krwią lub musi zostać zdezynfekowana po chorobie, wtedy można zastosować podwójną ilość detergentu.
- Producent powinien wyraźnie określić na metce, w ilu stopniach prać kołdrę. Absolutnie nie wolno przekraczać zalecanej temperatury. W przeciwnym razie można uszkodzić wypełnienie.
- Wypraną kołdrę należy niezwłocznie wyjąć z pralki i przełożyć do suszarki lub równo rozwiesić do wyschnięcia. Mokra pierzyna nie może leżeć w bębnie przez dłuższy czas, ponieważ zaczną rozwijać się w niej zarodniki pleśni.
Pranie kołdry puchowej – w domu czy w pralni?
Kołdry wykonane z naturalnego puchu i pierza są uznawane za jedne z najlepszych, dlatego są też dość drogie. Ich wypełnienie jest niestety bardzo delikatne, dlatego niewłaściwie traktowane może stracić swoje właściwości. Pranie kołdry puchowej powinno być bardzo ostrożne, np. nie można w nim stosować wirowania. Do tego pierzyny nie wolno suszyć w suszarce bębnowej, a także nie powinno się jej wywieszać do wyschnięcia w mocno nasłonecznionych miejscach.
Pranie kołder puchowych w domowej pralce to raczej średnio rozsądne rozwiązanie. Niektóre okrycia co prawda według producentów można odświeżać w ten sposób, ale mimo to jest to dość ryzykowny proces. Pranie pierza najlepiej jest powierzyć specjalistom, oddając kołdrę do pralni chemicznej.
Podobny temat: Pranie butów w pralce
Jak wyprać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym?
Konserwacja okryć z syntetycznym wypełnieniem jest na szczęście o wiele łatwiejsza. Producenci dokładnie opisują, jak wyprać kołdrę, dlatego powinno się uważnie przestrzegać ich zaleceń. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że temperatura podana na metce to górna granica. Nie ma sensu za każdym razem narażać wypełnienia na kontakt z gorącą wodą. Jeśli okrycie nie jest zbyt mocno zabrudzone, jak najbardziej wystarczy mniejsza temperatura, np. 40°C. Wyjątkiem są kołdry osób uczulonych na roztocza. Ponieważ pajęczaki te giną dopiero w 60°C, zawsze trzeba je prać w wodzie o takiej temperaturze.
Do prania kołdry syntetycznej najrozsądniej jest stosować delikatny płyn, specjalny żel czy kapsułki. Proszki często okazują się zbyt silne. Dobrze jest też pamiętać o tym, że do odświeżenia okrycia wystarczy połowa standardowej ilości środka.
Na co uważać podczas prania kołdry?
Podczas prania kołdry trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta, a także uważać na kilka innych czynników. W przeciwnym razie można przypadkiem uszkodzić okrycie lub znacznie pogorszyć jego właściwości. W ramach podsumowania zebraliśmy najważniejsze przeciwskazania. Podczas prania:
- nie wolno ustawiać temperatury wyższej niż wskazana na metce;
- nie powinno się używać pełnej ilości detergentu, jeśli nie jest to konieczne;
- należy jak najszybciej wyjąć mokrą kołdrę z pralki oraz włożyć ją do suszarki (jeśli producent na to pozwala) lub rozwiesić do suszenia;
- nie wolno suszyć kołdry w pełnym słońcu w upalne dni;
- zawsze trzeba dopilnować tego, by okrycie było dokładnie wysuszone.