Typowe usterki płyt indukcyjnych!
Instalacja płyt indukcyjnych – zamiast gazowych – cieszy się coraz większą popularnością. Jest to spowodowane przede wszystkim większą wygodą (jeśli chodzi o utrzymanie w czystości) oraz estetyką. Warto jednak mieć świadomość, że i płyt indukcyjnych nie omijają awarie. Sprawdź jak zresetować płytę indukcyjną oraz gdzie szukać przyczyny kiedy płyta indukcyjna wyłącza się podczas gotowania.
Spis Treści
Jeżeli chodzi o usterki, większość z nich jest prosta i szybka w diagnozie. Wystarczy skontaktować się z profesjonalnym fachowcem, by poznać przyczynę awarii i ją usunąć. Poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się usterki dotyczące płyt indukcyjnych.
Jak zresetować płytę indukcyjną?
Zastanawiasz się w jaki sposób skutecznie zresetować płytę indukcyjną Amica, Electrolux, Samsung lub innego producenta? Nic prostszego – wystarczy odłączyć płytę indukcyjną od prądu na kilka minut tak aby kondensatory się wyładowały. W przypadku kiedy nie mamy dostępu do gniazdka lub płyta indukcyjna jest na podłączeniu trójfazowym – wystarczy wyłączyć odpowiedni bezpiecznik i odczekać kilka minut.
Płyta indukcyjna wyłącza się podczas gotowania
Jeżeli płyta indukcyjna wyłącza się po chwili od włączenia lub podczas gotowania – może być kilka problemów, które powodują takie zachowanie płyty indukcyjnej.
Kiedy płyta wyłącza nam się podczas gotowania – problem może być z wentylatorem – w takim przypadku płyta indukcyjna przegrzewa się. Jeżeli jest to nowa płyta w pierwszej kolejności proszę sprawdzić sposób zabudowy płyty a szczególnie dostęp wentylatorów do świeżego powietrza tak aby mogły one swobodnie pracować. Niestety większość użytkowników montuje płyty indukcyjne nad piekarnikami, które generują dodatkowe ciepło – utrudniając tym samym prace wentylatorów płyty indukcyjnej – doprowadza to do tego, ze płyta indukcyjna przegrzewa się. Wadliwa praca wentylatorów lub dodatkowo ogrzewanie płyty indukcyjnej przez piekarnik może być przyczyną, że płyta indukcyjna wyłącza się podczas gotowania. W pierwszej kolejności proszę sprawdzić czy wentylatory działają podczas użytkowania płyty indukcyjnej oraz czy mają swobodny dostęp do cyrkulacji powietrza. W przypadku starszych płyt możemy mieć do czynienia z awarią kondensatorów – to już jest sprawa do oceny przez odpowiedniego fachowca od naprawy płyt indukcyjnych. Jeżeli macie nadal problem z płyta indukcyjną, polecamy usługę: naprawa płyt indukcyjnych Kraków
Płyta wyłącza się po chwili? Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Jego zadaniem jest ochrona płyty indukcyjnej w przypadku wahania napięcia w zasilaniu lub w przypadku kiedy zabraknie prądu – płyta przechodzi w tryb bezpieczny i próbuje wykonać restart. W takiej sytuacji polecamy zresetować płytę indukcyjną poprzez odłączenie jej od prądu na około 30 minut w celu wygaszenia kondensatorów. Kolejną przyczyną kiedy płyta wyłącza się i włącza może być wyschnięty kondensator lub przepalona przetwornica – problem dotyczy głównie starszych płyt indukcyjnych.
Niepoprawne podłączenie płyty
Chociaż może wydawać się to mało prawdopodobne, typowym problemem jest błędne podłączenie płyty indukcyjnej. Wynika to najczęściej po prostu z rutynowego działania albo zwykłej nieuwagi. Nierzadko usterka spowodowana jest nieprawidłowym podłączeniem kabli, ponieważ różni producenci stosują różne oznaczenia kolorystyczne. Działając rutynowo, zamiast zajrzeć do instrukcji obsługi, pomyłka jest gwarantowana. W przypadku niepoprawnego podłączenia płyty indukcyjnej możemy pomylić się tylko raz (jak saper).
Błędnie podłączona płyta indukcyjna od razu się przepala. Do każdej płyty indukcyjnej dołączona jest karta gwarancyjna, w której należy posiadać podpis wykwalifikowanego elektryka. Elektryk podłączający płytę indukcyjną musi posiadać uprawnienie elektryczne do 1kv. Jeżeli nie posiadamy takiego wpisu w książeczkę gwarancyjną – jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że producent nie uzna nam gwarancji.
Płyta wybijająca bezpieczniki
Często dochodzi do wybijania bezpieczników, za co odpowiada płyta indukcyjna. Powodów takiego stanu może być kilka.
Zwykle jednak przyczyną są po prostu nieodpowiednie (za słabe) bezpieczniki. Dlatego też należy zapoznać się z instrukcją obsługi, w której producent dokładnie określa wartości, jakie powinny być stosowane, by uniknąć wybijania bezpieczników.
Za ciekawostkę można podać fakt, iż jakiś czas temu dostępna była seria płyt indukcyjnych, która odpowiadała za wybijanie bezpieczników, gdy jeden garnek zajmował dwa pola. W efekcie dochodziło do przepalenia, co powodowało wybijanie korków.
Polecamy usługi: Naprawa płyt indukcyjnych Kraków
Usterki związane z modułem sterowania
Jak każdy sprzęt, który ma coś wspólnego z elektroniką, tak i płyty indukcyjne narażone są na usterki związane z modułem sterowania. Do typowych awarii zaliczyć można między innymi:
- wyświetlanie błędów,
- niereagowanie na naciśnięcie sensorów (regularnie lub okresowo),
- grzanie tylko z jednego pola indukcyjnego,
- płyta wyłącza się samoistnie / płyta nie chce się wyłączyć.
W takim przypadku najczęściej zachodzi konieczność wymiany modułu, co niestety nie należy do najniższych wydatków. Bardzo często okazuje się, że jeden moduł z wymianą to koszt przekraczający 50% wartości nowego sprzętu. Trzeba więc dokładnie zastanowić się, czy w takiej sytuacji naprawa jest opłacalna. Z drugiej jednak strony może okazać się, że wymieniony moduł będzie niezawodny przez co najmniej kilka kolejnych lat. Wówczas inwestycja w nową płytę indukcyjną może okazać się zbędnym wydatkiem.
Sprawdź również artykuł: zmywarka zatrzymuje się na 1 minucie
Artykuł dotyczy:
jak odblokować płytę indukcyjną, kody błędów płyta indukcyjna amica, candy płyta indukcyjna jak włączyć, płyta ceramiczna włącza się i wyłącza, płyta indukcyjna wydaje dziwne dźwięki, spalona płyta indukcyjna, odblokować płytę indukcyjną, odblokować płytę indukcyjną whirlpool, blokada płyty indukcyjnej, wyłączyć blokadę płyty indukcyjnej